avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul de bloc greseste la calcul ! Sa fie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul de bloc greseste la calcul ! Sa fie ceva la mijloc( Eroare intentionata ?)

Am o mare problema. La avizierul blocului in dreptul ap.meu sta scris /
Apa rece consumata Baie + Bucatarie... 2,58 mc = de plata. 23,77 lei
Apa calda consumata Baie +Bucatarie... 3,60 mc = de plata 50,87 lei
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Eu am scris intr-un carnet absolut tot consumul de apa calda + rece pentru baie cat si pentru bucatarie. Astfel ca pe luna Martie 2014 mie imi apar nereguli care imi dau de gandit. Nu vreau sa fiu acuzat de frauda sau furt.
Exemplu / Indexul apometru contor - Apa calda Bucatarie la sfasitul luni
Februarie 2014 era de. 97.000
Martie 2014 era de 97.600 / total. 97.600 minus 97.000 = 600 littri

Apa Calda baie index apometru contor era de
Februarie 2014 era de 355.000
Martie 2014 era de 358.700 / total 358.7000 minus 355.000 = 3.700 litri
600+3,700 = 4300 litri
Administratorul a gresit si mi-a bagat la plata mai putin, numai 3,60 metri cubi de apa care costa suma de 50,87 lei.
Greseala a facut si la calcul Apa rece, eu am dat indexul normal cat scria pe apometru contor 2,884 mc
Administratorul mi-a calculat mai putin .2,58 metri cubi = 23.77 lei
Diferentele sun de cateva sute de litri.
NU VREAU SA MA TREZESC MAINE -POIMAINE CA SUTN CATALOGATA DREPT HOATA..... SI SA AM PROBLEME... Sunt sigura ca de mult se pertec astfel de incurcaturi.... Sa fie oare ceva la mijloc vre-o inginerie ??? Mai ales ca nu am incredere in acest administrator
Multumim
Am inteles. Tinand cont ca incerc sa expun cum se face la noi si nu sunt probleme si dvs incercati sa ma lamuriti cum ar trebui sa se faca consider ca treaba e lamurita: cate bordeie atatea obiceiuri. Totusi sa va raspund...cei care lipsesc nu fac o regula din asta si cand se intampla citesc ei cand ajung acasa si expediaza administratorului citirea in cutie sau pe mail. Am spus...nu suntem la Bastilia. What ever....totul e bine cand se plateste factura.
O seara excelenta tuturor!
Per total, mie mi-a placut tiltul pe care l-ati dat topicului. Am lecturat si m-am distrat. M-am abtinut sa comentez - am motivele mele, insa o asa ”farmacie” ca la dvs., mai rar!
In fine, daca numai atata este la mijloc, aveti un administrator bun. Deh, fiind si eu administrator, inteleg omul, trebuie sa te adaptezi obiceiului local.
Este la fel ca la preoti: desi dogmele sunt batute in cuie, daca le urmaresti practic o sa constati diferente foarte mari. Daca incearca un nou preot sa corecteze ceva, lumea il alunga din parohie....

Am zis, aceasta sa fie ultimul motiv de suspiciune asupra activitatii administratorului dvs.
Iertati-ma va rog fac precizarea .Eu am dat indexul corect administratorului si am sa va dau mai jos cifrele exacte. Eu am spus ca nu am fost pacalita.Am spus ca ce a calculat administratorul este incorect.
,,,,La avizierul blocului in dreptul ap.meu sta scris / ca am de plata pentru luna martie 2014
Apa rece consumata Baie + Bucatarie... 2,58 mc = de plata. 23,77 lei
Apa calda consumata Baie +Bucatarie... 3,60 mc = de plata 50,87 lei,,,,,
REALITATE FIIND ACEASTA
1 ). Exemplu / Indexul apometru contor - APA CALDA
Bucatarie la sfasitul lunii
30,Februarie 2014 era de. - INDEX VECHI ,, 107100 ,,
30,Martie 2014 era de INDEX NOU,,107190,,
CALCUL ,107190 - 107100 = 690
2). Baie,
30,Februarie 2014 INDEX VECHI ,, 434600,,
30,Martie 2014 INDEX NOU ,,438400 ,,
CALCUL , 438400 - 434600 = 3800 adunare. 690 + 3800 = ( 4490 ) - apa calda
Adminsitratorul a facturat decat 3600 litri (3,60 mc) cu suma de 50,87 lei
---Diferenta pe care eu nu am platit-o fiind de 890 litri (0,89 mc) - aproape un metru cub care este nebagata la plata. Nu am platitooo ---

3).APA RECE.
Bucatarie
30,Februarie 2014 INDEX VECHI ,,149800,,
30 Martie 2014 INDEX NOU ,,151080,,
CALCUL , 151080 - 149800 = ,, 1280 ,,
4). Baie,
30,Februarie 2014 INDEX VECHI ,,368400,,
30,Martie 2014 INDEX NOU ,, 371500 ..
CALCUL , 371500 - 368400 = ,,3100,, adunare 3100 + 1280 = ,, 4380,,
Administratorul a facturat decat 2580 litri (2,58 mc ) = de plata. 23,77 lei
--- Diferenta de 1800 litri ( 1,80 mc ) care nu mi-a fost bagata la plata. ---
Gresala a fost facuta de administrator si nu este pentru prima oara cand se intampla si nu sunt singura din bloc la care sa intamplat.
-- Acum luna viitoare va trebui sa platesc si aceste diferente ramase neplatite si neglijate de administratorul blocului.
Luna viitore va trebui sa platesc in afara de ce consum si diferenta de 1,80, metri cubi apa rece + aproape un metru cub de apa calda.
In ultimile luni se intampla des astfel de sai spun greseli. Dar personal eu inclin sa cred ca sunt alte inginerii-
Si daca stau sa ma gandesc va intreb CINE OARE A PLATIT IN LOCUL MEU ACEST CONSUM ??? Pentru ca la intrarea in bloc exista un contoar al Apa Nova. A se intelege ca a fost trecuta la pierderi ? Cine le-a platit ?
Care este ingineria ?










Daca ceea ce nu ati platit intr-o luna, vi se repartizeaza sa platiti in luna urmatoare, inseamna ca pana la urma platiti tot ceea ce consumati. Unde este necazul daca nu va afecteaza cu nimic?
Pentru a intra in amanuntele realizarii unei liste de plata, a regularizarilor, a modului de acoperire a facturilor s.a.m.d. puteti cere explicatii dar si mai bine este sa va implicati in conducerea si administrarea asociatiei participand la adunarile gerenale unde puteti candida si deveni membru al comitetului executiv sau cenzor. Asa aveti acces permanent la ceea ce se face in asociatie zi de zi, puteti contribui la luarea deciziilor si clarificarea unor situatii.
Si daca stau sa ma gandesc va intreb CINE OARE A PLATIT IN LOCUL MEU ACEST CONSUM ???
Pentru ca la intrarea in bloc exista un contoar al Apa Nova.
Eu inteleg ca acest consum a fost repartizat catre toti proprietarii fiind trecut la pierderi -corect ? Asta insemna ca luna urmatoare imi va fii retinut mie diferenta care nu am achitat-o din vina greselilor de calcul facute de administrator...
Nu este o suma mare vre-o 30 lei ,corect ! dar daca geseala se intampla la cateva apartamente se aduna o suma de 100 lei / luna ? corect .. Unde sunt acesti bani ?????
Care este ingineria ?

Alte discuții în legătură

Cum pot sa stiu exact cat am de plata pe luna respectiva la apa calda-calcul matematic CYBORG CYBORG Buna ziua! Va rog frumos sa-mi spuneti si mie in detaliu cum pot sa-mi calculez cu pixul pe hartie(deci matematic,exact) cat avem de plata(suntem doua ... (vezi toată discuția)
Cum se citeste corect un apometru? cristianapopa cristianapopa buna ziua! am o mare dilema ! cum se citeste corect un apometru?dc stie cineva cum il rog f.frumos sa-mi dea un raspuns ,si apoi o sa-i trimit toate datele ... (vezi toată discuția)
Apometru defect adrianaghita adrianaghita Buna seara, am depistat ca apometrul din baie (apa calda) incepuse sa inregistreze din ce in ce mai mult intr-o luna. L-am schimbat cu unul nou, iar pe cel ... (vezi toată discuția)