Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG 871/2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG 871/2013

Avand in vedere HG 871/2013 , in cazul bugetarilor, care este punctul 1 de salarizare si ce coeficienti de ierarhizare se aplica in 2014 ?
OUG 103/2013
Art. 1
(1) In anul 2014, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice se mentine la acelasi nivel cu cel ce se acorda pentru luna decembrie 2013 in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii si nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, cu modificarile ulterioare.
....
HG 871/2013 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.
Art. 1
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 850 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5,059 lei/ora.
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5,357 lei/ora.
Art. 2
Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 1.

Care din cele doua sunt valabile ?
mancipri, utilizator
Ambele sunt valabile.

Potrivit HG 871/2013, pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.
Asadar, salariul de baza nu poate fi mai mic decat salariul de baza minim brut pe tara.