Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita cu poprire pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita cu poprire pe salariu

buna ziua!
lucrez intr-o firma la program de 4 h,si am un venit de 475 net/lunar + un copil...
sunt divortata,iar recent am primit un titlu executor ca imi vor opri veniturile....stiam ca nu ar fi legal asa ceva,dar de asta am intat aici sa aflu si alte opinii.
va multumesc!
Poprirea poate fi dispusa asupra a 1/3 din venituri.
Daca insa nu aveti datorii care sa fi fost puse in executare, atunci este abuziva executarea dvoastra si ar trebui sa formulati contestatie la executare.
Verificati adresa de infiintare poprire si luati legatura cu executorul judecatoresc care a demarat procedura de executare silita pentru a va oferi lamuriri.
Mai lucrati cu 4 ore undeva sau asta e singurul venit din salarii ?
Cota de poprire de 1/3 in acest caz nu se pune pe tot venitul, ci pe diferenta dintre venit si jumatate din salariul minim net pe ec.