Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Fisa medicina muncii e obligatorie in acest caz?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Fisa medicina muncii e obligatorie in acest caz?

Sunt un SRL care are ca obiect de activitate cod CAEN 7810 - respectiv activitati ale agentiilor de plasare de forta de munca. Intocmim contracte de mediere pentru clienti. Este obligatoriu sa cerem de la clienti si fisa de medicina muncii (care se solicita la angajare, nu la o mediere) sau este suficienta adeverinta medicala de la medicul de familie?
Daca exista obligatia firmei dvs. sa prezinte contract individual de munca, nominal pentru fiecare lucrator trimis sa lucreze in strainatate, atunci se respecta prevederile HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor.
Fisa de aptitudine mentionata in actul normativ susmentionat este obligatoriu a fi intocmita, semnata si parafata de catre medicul specialist de medicina muncii, iar fisa se anexeaza la CIM incheiat.
Precizarea facuta de catre ionion 2000 este corecta.
Ar fi fost corect, nico_mirea, ca utilizator, cand ati deschis discutia, sa precizati si dvs. exact motivarea inspectorului de munca, din actul de control intocmit, referitor la fisa de aptitudine pentru lucratori.
Probabil ca inspectorul de munca a precizat in actul sau de control, inclusiv actul normativ la care se referea, respectiv HG nr.384/ 2001 cu modificarile si completarile ulterioare.