Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Depasire inceputa legala terminata nelegal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Depasire inceputa legala terminata nelegal

Problema: depasire inceputa legal, cu toate asigurarile de rigoare posibile, inceputa imediat ce aparea linia discontinua, eu am urcat cu viteza la 50Kmh, cel depasit -o autocisterna- avea 40Kmh (nu discut daca a pastrat viteza, nu asta e motivul pt care ma "aflu" aici si nici nu e relevant).La vreo 70-90m se termina linia discontinua, la 90-110m exista o trecere de pietoni, ambele fiind imposibil de vazut in momentul initierii depasirii (le-am vazut cind deja era tardiv) nu am avut alta cale decit sa continui manevra cu precautiile aplicabile pe drumul cu 2 benzi la intilnirea unei treceri de pietoni.

Problemele semnalate de mine:
- nu exista panou de presemnalizare "atentie, trecere de pietoni" plasat corespunzator, vizibil inainte de a initia o depasire,
- exista pe asfalt respectiva avertizare plasata la vreo 20m cu aproximatie dar nu aveam o cum sa vad la initierea depasirii,
- anterior acestui moment ar fi existat un semn de avertizare pe marginea drumului - plasat la 10-15m de zona inceputului de linie discontinua (cineva zicea ca e la fier vechi de citeva luni:( ), dar la fel de greu de vazut deoarece este usor de mascat de o masina cu un asemenea gabarit mai ales ca depasirea se face cu aparitia unui unghi mort pe dreapta
- de asemenea cei 70 m de linie discontinua sint imposibil de ghicit si folosit ca atare la o depasire normala (50kmh vs 40kmh) si coroborat cu proasta semnalizare de mai sus, sustin ca greseala e generata de o semnalizare defectuoasa facuta de Administratorul Drumului (cum aflu cine e?)
Locul intimplarii: Bucuresti-Alexandria, intrarea in "fatidicul" Bujoreni, dupa prima curba

Din ceea ce am inteles primul pas ar fi sa fac o sesizare a proastei semnalizari catre administratorul drumului, respectiv CNADR
Pasul 2 e sa fac contestatia la PV dar ce anume trebuie sa trec in PV? Faptul ca am o sesizare la CNADR? Din cite inteleg contestatia nu trebuie sa contina referire la proasta semnalizare, adevarat? Si atunci ce trec? Faptul ca am semnalat o problema de semnalizare? Ma exonereaza de vina un eventual raspuns favorabil dat de catre CNADR? Cu ce ma exonereaza pe mine? E stupid daca e asa, in conceptia mea proasta semnalizare a condus la actuala situatie

Precedent ar fi aici:
[ link extern ]

Concluzie:
Mi se pare stupida calea ce trebuie sa o urmez, adica Politia Rutiera da aviz pe semnalizarile si marcajele de pe acel sector de drum si nu pot fi trasi la raspundere, tot ei "beneficiaza" de respectiva disfunctionalitate sub forma amenzilor incasate, in acest timp eu intru intr-o mica "ilegalitate" care se putea tragic pentru viata mea si dureros pentru un eventual pieton
Deocamdata eu ramin in cel mai rau caz cu amenda, pcte penalizare, permis suspendat, dar locul ramine in continuare periculos pentru pietoni si constiinta soferului ce ar avea un accident .... brrrr
mihaidn, utilizator

Art 5, pct 6 din Legea 203/2012 dispune urmatoarele “În cazul producerii unui eveniment rutier ca urmare a starii tehnice necorespunzatoare a drumului public, a nesemnalizarii sau a semnalizarii necorespunzatoare a acestuia, precum si a obstacolelor ori lucrarilor care se executa pe acesta, administratorul drumului public, antreprenorul sau executantul lucrarilor raspunde, dupa caz, administrativ, contraventional, civil sau penal, în conditiile legii.”
Art.33. pct 1 din aceeasi lege stipuleaza ca “Semnalizarea si amenajarile rutiere necesare pe drumurile publice se asigura de catre administratorul drumului respectiv si se efectueaza numai cu avizul politiei rutiere.”

In contestatie pot face trimitere la cele 2 articole? Sau nu e cazul deoarece actiunea mea e fata de PV? Cine stabileste daca e semnalizare necorespunzatoare? Politia rutiera?