Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza

Buna dimineata,
expertiza tehnica de specialitate cu obiectiv identificare evaluare si lotizare,intr-un dosar de partaj se face doar pentru imobil?
In cazul autoturismelor acest lucru nu este posibil?
Multumesc!
În cazul autoturismului nu se poate pune problema lotizării. În rest este vorba tot de o expertiză tehnică de identificare și evaluare dar efectuată de către un expert auto să spunem...
Conform prevederilor legale, partajul se face, in principiu, in natura (daca bunul este comod partajabil) cu pastrarea utilizarii existente.
Daca partile se inteleg sa "dezmembreze" (sic !) autoturismul pe "loturi", ar putea fi o solutie in cazul Dvs..
Dar e ilogica si practic inadmisibila in instanta.
legalmgm, utilizator
multumesc,
situatia este cam asa autoturismul s-a vandut,deci nu mai poate fi vorba de o expertiza(de catre reclamant)fara ca paratul sa stie acest lucru,apoi cere expertiza ...imbobilului,in calitate de parat ce pot face?
Chiar dacă s-a vândut, pârâtul are dreptul la despăgubire, drept de creanță din valoarea autoturismului și aici poate fi utilă o expertiză evaluatorie.
Fiind vorba de partaj, instanta va aproba efectuarea de expertize tehnice judiciare, in functie de documentele aflate la dosarul cauzei si de solicitarile partilor in proces.
In mod normal, daca autoturismul in discutie a fost vandut, la dosarul cauzei trebuie sa se regaseasca un document (actul de vanzare-cumparare) din care sa rezulte suma care urmeaza a se partaja, suma care va fi avuta in vedere de catre instanta de judecata pentru pronuntarea partajului.
Imobilul si terenul vor fi evaluate separat, in cadrul expertizei.