avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... obiective expertiza tehnica - proces partajare bun ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

obiective expertiza tehnica - proces partajare bun imobil

instanta mi-a pus in vedere sa indic obiectivele expertizei intr-un proces de partajare a unui imobil.
un sfat?
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 18:49, 17 Octombrie 2009
veti urmari prin expertiza sa se evalueze toate bunurile supuse partajului iar daca sunt terenuri cautati sa cereti sa se faca propuneri de lotizare...
depinde de bunuri, v-am dat doar cateva idei.
otesani a scris:
instanta mi-a pus in vedere sa indic obiectivele expertizei intr-un proces de partajare a unui imobil. un sfat?

Buna ziua,

Dupa opinia mea, obiectivele trebuie sa fie:

1. Identificarea imobilului;
2. Stabilirea valorii lui de piata la data de referinta a expertizei;
3. Stabilirea faptului daca imobilul este sau nu comod partajabil in natura;
4. Daca este comod partajabil in natura, stabilirea loturilor, conform cotelor indivize de detinere intre partile implicate;
5. Calculul sultelor cuvenite partilor

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obiective expertiza - partaj judiciar learnlaw learnlaw Imi puteti spune care sunt obiectivele care se cer de obicei in cazul expertizelor din partajele judiciare in care sunt incluse terenuri si imobile ( unele in ... (vezi toată discuția)
Expertiza judiciara imobiliara Olivia Bozdog Olivia Bozdog Va rog sa ma ajutati cu un raspuns : sunt intr-un proces de iesire din indiviziune. In cadrul unei evaluari a unui imobil format dintr-o casa si curte , suntem ... (vezi toată discuția)
Cum se face atribuirea dupa lotizare ? folosinta folosinta Suntem cinci coproprietari casa si teren Un coproprietar a locuit in toata casa abuziv . Nu ne-a dat voie sa patrundem . A recunoscut la interogatoriu . A ... (vezi toată discuția)