Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... obiective expertiza tehnica - proces partajare bun ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

obiective expertiza tehnica - proces partajare bun imobil

instanta mi-a pus in vedere sa indic obiectivele expertizei intr-un proces de partajare a unui imobil.
un sfat?
veti urmari prin expertiza sa se evalueze toate bunurile supuse partajului iar daca sunt terenuri cautati sa cereti sa se faca propuneri de lotizare...
depinde de bunuri, v-am dat doar cateva idei.
otesani a scris:
instanta mi-a pus in vedere sa indic obiectivele expertizei intr-un proces de partajare a unui imobil. un sfat?

Buna ziua,

Dupa opinia mea, obiectivele trebuie sa fie:

1. Identificarea imobilului;
2. Stabilirea valorii lui de piata la data de referinta a expertizei;
3. Stabilirea faptului daca imobilul este sau nu comod partajabil in natura;
4. Daca este comod partajabil in natura, stabilirea loturilor, conform cotelor indivize de detinere intre partile implicate;
5. Calculul sultelor cuvenite partilor

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov