Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Te poate obliga firma sa schimbi contractul de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Te poate obliga firma sa schimbi contractul de munca de la full time la part time?

Lucrez la un hypermarket de peste trei ani.Bineinteles am semnat un contract de munca pe termen nelimitat.
Acum la mai multi colegi li s-a pus in vedere ori semneaza contract la 4 ore ori sa-si dea demisia.Bineinteles nimic nu e scris pe hirtie , discutiile sunt verbale ramine scris ori demisia ori noul contract semnat.Intrebarea mea este daca e legal acest lucru iar daca nu ce putem face in conditiile in care firma sigur nu va recunoaste ca ne obliga .
Va multumesc anticipat.
Codul muncii prevede la art. 19:
Art. 19.
În situaţia în care angajatorul nu îşi execută obligaţia de informare prevăzută la art. 17 şi 18, persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, are dreptul să sesizeze, în termen de 30 de zile de la data neîndeplinirii acestei obligaţii, instanţa judecătorească competentă şi să solicite despăgubiri corespunzătoare prejudiciului pe care l-a suferit ca urmare a neexecutării de către angajator a obligaţiei de informare.