Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

Buna ziua.am terminat liceul in 2012.pe 1 martie(2014) mi sa terminat si ICC(2 ani)...acum as vrea sa imi fac dosarul pentru somaj,nu am un loc de munca.de ce acte am nevoie,cat timp voi beneficia de indemnizatia de somaj si cat este cuantumul acesteia?multumesc
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la data absolvirii (chiar daca erati in concediu crestere copil).

2. Daca nu ati facut-o, nu mai puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

3. Puteti sa intrebati si la Agentia de Somaj de care apartineti dar raspunsul va fi acelasi cu al meu.