Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit forfetar, suspendare si regimul cheltuielilor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit forfetar, suspendare si regimul cheltuielilor in aceasta perioada

O firma a carei activitate este suspendata tocmai ptr a nu plati mpozitul forfetar are in proprietate un teren ptr care plateste impozit anual. Practic se inregistreaza niste cheltuieli de natura impozitelor pe firma. Din cate am inteles firmele cu activitate suspendata nu depun nici un fel de raportare contabila - bilant,balanta etc. Dar cum ramane cu aceste cheltuieli?
Am obtinut suspendarea activitatii unei SC incepand cu data de 29 iulie 2009. Am platit impozitul de 367 lei pentru trim. II (la timp). Ulterior am obtinut si regimul derogatoriu de la administratia financiara.

Dupa calculele mele, ar trebui sa mai platesc impozit forfetar doar pentru luna iulie, adica 184 lei. Problema este ca programul furnizat de anaf pentru declaratia 100 nu ma lasa sa introduc 184, pot sa las doar 0 sau sa pun 550 lei, impozitul minim pe tot trimestrul III.

Gresesc eu cu ceva?
pfaaa a scris:

Am obtinut suspendarea activitatii unei SC incepand cu data de 29 iulie 2009. Am platit impozitul de 367 lei pentru trim. II (la timp). Ulterior am obtinut si regimul derogatoriu de la administratia financiara.

Dupa calculele mele, ar trebui sa mai platesc impozit forfetar doar pentru luna iulie, adica 184 lei. Problema este ca programul furnizat de anaf pentru declaratia 100 nu ma lasa sa introduc 184, pot sa las doar 0 sau sa pun 550 lei, impozitul minim pe tot trimestrul III.

Gresesc eu cu ceva?

Trebuie sa descarcati ultima versiune a declaratiilor fiscale de pe site-ul ANAF si o sa constatati ca se poate , deoarece modificarile aduse programului permit introducerea oricarei sume .
Multumesc, ati avut dreptate. Am instalat versiunea mai recenta si s-a putut. Doar ca la versiunea aceasta se pare ca nu se poate selecta Decont trimestrial (302) in cazul 300 Decont TVA?

(Mica rectificare: suma pentru o luna este de 183 lei, nu 184 lei cum am scris mai sus)
pfaaa, utilizator
Pentru a modifica decontul de TVA din trimestial in lunar sau invers trebuie sa stergeti declarattile inregistrate.