avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit forfetar, suspendare si regimul cheltuielilor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit forfetar, suspendare si regimul cheltuielilor in aceasta perioada

O firma a carei activitate este suspendata tocmai ptr a nu plati mpozitul forfetar are in proprietate un teren ptr care plateste impozit anual. Practic se inregistreaza niste cheltuieli de natura impozitelor pe firma. Din cate am inteles firmele cu activitate suspendata nu depun nici un fel de raportare contabila - bilant,balanta etc. Dar cum ramane cu aceste cheltuieli?
Cel mai recent răspuns: katica , utilizator 21:41, 22 Octombrie 2009
Am obtinut suspendarea activitatii unei SC incepand cu data de 29 iulie 2009. Am platit impozitul de 367 lei pentru trim. II (la timp). Ulterior am obtinut si regimul derogatoriu de la administratia financiara.

Dupa calculele mele, ar trebui sa mai platesc impozit forfetar doar pentru luna iulie, adica 184 lei. Problema este ca programul furnizat de anaf pentru declaratia 100 nu ma lasa sa introduc 184, pot sa las doar 0 sau sa pun 550 lei, impozitul minim pe tot trimestrul III.

Gresesc eu cu ceva?
pfaaa a scris:

Am obtinut suspendarea activitatii unei SC incepand cu data de 29 iulie 2009. Am platit impozitul de 367 lei pentru trim. II (la timp). Ulterior am obtinut si regimul derogatoriu de la administratia financiara.

Dupa calculele mele, ar trebui sa mai platesc impozit forfetar doar pentru luna iulie, adica 184 lei. Problema este ca programul furnizat de anaf pentru declaratia 100 nu ma lasa sa introduc 184, pot sa las doar 0 sau sa pun 550 lei, impozitul minim pe tot trimestrul III.

Gresesc eu cu ceva?



Trebuie sa descarcati ultima versiune a declaratiilor fiscale de pe site-ul ANAF si o sa constatati ca se poate , deoarece modificarile aduse programului permit introducerea oricarei sume .
Multumesc, ati avut dreptate. Am instalat versiunea mai recenta si s-a putut. Doar ca la versiunea aceasta se pare ca nu se poate selecta Decont trimestrial (302) in cazul 300 Decont TVA?

(Mica rectificare: suma pentru o luna este de 183 lei, nu 184 lei cum am scris mai sus)
Ultima modificare: Joi, 22 Octombrie 2009
pfaaa, utilizator
Pentru a modifica decontul de TVA din trimestial in lunar sau invers trebuie sa stergeti declarattile inregistrate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare activitate firma alin_bv alin_bv Va rog sa ma ajutati cu o problema. In situatia in care am suspendat activitatea firmei la Registrul Comertului si nu am fost la Administratia Financiara ... (vezi toată discuția)
Impozitul forfetar steluta bz steluta bz In completarea intrebarii anterioare privind impozitul forfetar pentru firmele suspendate prin Camera de Comert, care sunt urmatorii pasi de facut pentru a ... (vezi toată discuția)
Dizolvare microintreprindere aflata in suspendare costy1 costy1 Buna ziua , Va expun urmatoarea situatie . O societate inregistrata ca microintreprindere , isi suspenda activitatea prin registrul comertului in cursul ... (vezi toată discuția)