Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC

Buna ziua ,

Va rog sa ma lamuriti daca urmatoarea afirmatie este reala, este spusa de un angajat al Serviciului Alocatii si Indemnizatii : daca optezi la depunerea dosarului la concediu de crestere a copilului de 2 ani , suma maxima pe care o incasezi din prima luna de concediu este de 1200 roni, fara a se calcula cei 85% din media veniturilor pe 12 luni ?

Daca aceasta afirmatie este falsa, ce ma sfatuiti sa fac, in conditiile in care tocmai am mers la ei si asta mi s-a spus, chiar ca nu se mai poate face nimic decat sa ma intorc la serviciu !

Multumesc !
Dar daca am optat pt CCC de 2 ani cum se procedeaza cu stimulentul de insertie ?
1. Daca optati pentru CCC pana la 2 ani puteti beneficia de stimulentul de insertie daca reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an.

2. Puteti relua activitatea si inainte de a implini copilul 1 an dar veti beneficia de stimulentul de insertie tot dupa ce implineste copilul 1 an.