avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriptia raspunderii penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriptia raspunderii penale

Avand in vedere situatia articolului 5 din NCP cu privire la autonomia prescriptie, precum si deciziile 2/2014 ICCJ ai 265/2014 CCR , in cazul unui concurs de 2 infractiuni,( una reglementata in codul penal iar cealalta ramasa nemodificata in lege speciala), pot aplica distinct prescriptia raspunderii penale?

1. pentru infractiunea prevazuta in cod sa imi aleg limitele dintr-un cod si prescriptia tot din acel cod. - NCP
2. pentru cea din lege speciala sa imi aleg prescriptia care este mai favorabila - Cp 1969
Cel mai recent răspuns: morebyte , utilizator 07:03, 21 Mai 2014
Faceti cum considerati insa trebuie sa prezentati si argumentare juridica.
Intrebarea e daca in contextul in care cele 2 infractiuni isi au izvorul in doua acte normative diferite trebuie tratate distinct?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea penala mai favorabila emil_online emil_online am o nelamurire pt dezbaterea in principiu a legii penale mai favorabile raportat la art. 161 din noul cod penal, respectiv regula imprescriptibilitatii ... (vezi toată discuția)
Intreruperea cursului prescriptiei vodzila57 vodzila57 Buna dimineata, Conform Deciziei curtii constitutionale 1092/18.12.2012 si deciziei ICCJ nr.2/2014, prescriptia reprezinta o institutie complet autonoma ... (vezi toată discuția)
Judecarea pe institutii autonome matei32865 matei32865 \\"În dosarul Loteria I, joi ar fi trebuit să fie ultimul termen de judecată. Completul de judecată a intrat însă în deliberări, pentru a stabili dacă ... (vezi toată discuția)