Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prescriptia raspunderii penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prescriptia raspunderii penale

Avand in vedere situatia articolului 5 din NCP cu privire la autonomia prescriptie, precum si deciziile 2/2014 ICCJ ai 265/2014 CCR , in cazul unui concurs de 2 infractiuni,( una reglementata in codul penal iar cealalta ramasa nemodificata in lege speciala), pot aplica distinct prescriptia raspunderii penale?

1. pentru infractiunea prevazuta in cod sa imi aleg limitele dintr-un cod si prescriptia tot din acel cod. - NCP
2. pentru cea din lege speciala sa imi aleg prescriptia care este mai favorabila - Cp 1969
Faceti cum considerati insa trebuie sa prezentati si argumentare juridica.
Intrebarea e daca in contextul in care cele 2 infractiuni isi au izvorul in doua acte normative diferite trebuie tratate distinct?