Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recidiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recidiva

in cazul in care se evadeaza din executarea pedepsei care constituie prim termen al recidivei infractiunea de evadare se savarseste in stare de recidiva?

Da, se comite in stare de recidiva post condamnatorie.
La evadare se mai si adauga pedeapsa pentru evadare.
Infractiunea de evadare va fi savarsita in stare de recidiva, daca sunt intrunite si celelalte conditii referitoare la termenii recidivei.
multumesc mult.