Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporul de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporul de vechime

As dori sa stiu daca in contractul de munca la rubrica salariu este trecuta o suma doar in dreptul salariului de baza brut, iar la subpunctele referitoare la sporuri, indemnizatii, alte adaosuri nu este inscrisa nici o suma , inseamna ca nu s-a acordat nici macar sporul de vechime minim obligatoriu conform contractului colectiv de munca unic la nivel national?Mentionez ca in cuprinsul contractului nu se face referire la faptul ca sporul de vechime este inclus in salariul de baza.Pot sa recuperez suma de bani ce reprezinta acest spor pe 3 ani retroactiv?
Eu consider ca, chiar daca CCM la nivel de unitate prevede includerea sporului de vechime in salariul de baza, nu este suficient daca nu specifica si cuantumul acestuia functie de vechime, respectand prevederile CCM superioare.
Dar CCMUN te obliga doar sa acorzi intre minim 5% si maxim 25%.
Nu spune sa diferentiezi obligatoriu in functie de vexchime, deci daca dai minim este perfect legal, nu?:rolleyes:
Este, daca scrii in CCM, insa daca te duci in instanta, se acorda 25%. Din experienta.