Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Notificare-Autoritatea Nationala de Supraveghere a ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Notificare-Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal

Buna ziua,

La completarea notificarii catre Autoritatea Nat. de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, la pct. 15 -Masurile luate pentru asigurarea securitatii prelucrarii, se cere anexarea unui document ce trebuie sa contina politica de securitate a prelucrarii datelor cu caracter personal, sau extrase din politica interna a operatorului ce contin aceste masuri. Intrebare:

La ce document fac referire cei de la Autoritate? Ce document trebuie sa fie anexat? Ce reprezinta politica interna a operatorului?

Trebuie sa precizati masurile pe care le luati ca sa protejati datele personale pe care le prelucrati.
Ar fi bine daca ati elabora o procedura pe acest model, este foarte bine facuta:
[ link extern ]

Art. 34 va este in mod sigur de folos, din el puteti lua de exemplu asta:
3) Aplicaţiile informatice care gestionează date cu caracter personal trebuie prevăzute cu
facilitatea închiderii automate a sesiunii de lucru dacă utilizatorul nu acţionează asupra
datelor afişate pe ecran o perioadă de timp de până la 5 minute, stabilită în funcţie deoperaţiile care trebuie executate.

E important sa precizati ca la baza de date vor avea acces doar persoane autorizate.