Forum Discuţii juridice Executare silită Adresa de infiintare poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Adresa de infiintare poprire

Bună ziua,
Astazi am primit o poprire la un salariat care a împrumutat 26000 lei (cf.contractului de credit) și are inființată o poprire în suma de 37749,92 euro + 7272 lei .Mă intreb este oare corect de a solicita poprirea în euro cînd împrumutul a fost în lei și moneda este leul în contabilitate s-au poate la executorii judecătoresti guverneaza euro numai.La ce curs oare ar trebui făcută convertirea.
Mulțumesc mult
Puteti cere clarificari executorului, cred ca e vb de 37 mii lei. 37000 euro ar insemna peste 166 mii lei , oricate penalitati i-ar fi aplicat sumei datorate nu ar fi ajuns la suma asta, apoi 7 mii e prea putin ca si cheltuiala cu executarea pt 37 mii euro. Sa nu mai zicem ca fiind vb de un credit in lei, nupoti executa suma convertita in euro.
Greseala ar putea fi chiar motiv de contestatie pt debitor.
gi-jane2, moderator