Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vicelider sindicat urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vicelider sindicat urgent

buna ziua.
va rog, un sfat.
lucrez la o firma care trece prin dificultati economice deosebite. acest lucru implica desfintarea unor posturi. unul din posturile vizate este si cel de dactilograf. persoana care ocupa acest post este vicelider sindicat. pot desfinta acest post? pot concedia persoana respectiva daca nu accepta un alt loc de munca? in ce conditii pot face acest lucru.
va multumesc pentru ajutor.
Sper sa nu fie tardiv acest raspuns. Nu am mai intrat de f mult timp pe aici.

Nu puteti modifica sau inceta CIM al unui salariat ce face parte din organul de conducere al unui sindicat. Dupa cum veti vedea in continuare, protectia unor astfel de salariati este bine reglementata.

Potrivit art. 10 alin. (1) din Legea nr. 54/2003 - Legea sindicatelor: "In timpul mandatului si in termen de 2 ani de la incetarea mandatului, reprezentantilor alesi in organele de conducere ale organizatiilor sindicale nu li se poate modifica sau desface CIM pentru motive neimputabile lor, pe care legea le lasa la aprecierea celui ce angajeaza, decat cu acordul scris al organului colectiv de conducere ales al organizatiei sindicale"

De asemenea, art. 223 alin. (2) din Codul muncii prevede: "Pe toata durata exercitarii mandatului, precum si pe o perioada de 2 ani de la incetarea acestuia reprezentantii alesi in organele de conducere ale sindicatelor nu pot fi concediati pentru motive care nu tin de persoana salariatului, pentru necorespundere profesionala sau pentru motive ce tin de indeplinirea mandatului pe care l-au primit de la salariatii din unitate".