Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de la stat pentru o persoana bolnava !!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de la stat pentru o persoana bolnava !!

Salut , as dori sa stiu daca se da ceva ajutor financiar de la stat pentru o persoana bolnava de urmatorul diagnostic:
Bronhopneumonie
Septicemie
Insuficienta cardiaca congestiva cls.Nyha IV.
Cardiopatie ischemica silentioasa
Hta gr 3 risc foarte inalt
Diabet tip II insulinotratat
Polineuropatie diabetica
Insuficienta renala acuta
Aritmie extrasistolica ventriculara
Hiperpotasemie
Sindrom cefalalgic
Lombalgie cronica
Obezitate gr 2.
Mentionez ca bolnavul este pensionar si beneficiaza de o pensie de 700 de lei.
Varsta 64 ani si este imobilizata la pat.
Va rog sa ma indrumati daca se poate beneficia de ceva ajutor financiar.
Va multumesc anticipat! .
Buna ziua.In primul rand trebuie sa colaborati foarte bine cu medicul de familie si cu medicii specialisti ce au pus aceste diagnostice si sa va lamureasca ei,(medicii),daca aceste diagnostice se incadreaza in lista bolilor ce ar putea sa obtina aviz favorabil pentru obtinerea unui certificat de incadrare in grad de handicap.Daca ei considera ca aveti sanse,vor trebui sa va elibereze scrisori medicale si adeverinte tip,pentru a incepe sa intocmiti dosarul unei persoane cu handicap.Dupa obtinerea acestor scrisori medicale ,trebuie sa mergeti la Primaria localitatii unde este arondata batrana ,la biroul :asistenta sociala si sa solicitati ancheta sociala la domiciliul batranei bolnave,pentru a se dovedi faptul ca batrana este in imposibilitate de a se ingriji ,singura. Dupa aceea, persoana care se ocupa de dosar,cea de la "Asistenta sociala",va va indruma in continuare pentru a putea ajunge la DGASPAH,a judetului in care locuieste persoana bolnava(DGASPAH=Directia generala de asistenta sociala a persoanelor adulte cu handicap),unde trebuie sa se prezinte batrana,cu dosarul absolut complet,in fata unei comisii ce va face o evaluare,dupa care va emite ,in termen de 30 de zile,un certificat de incadrare in grad de handicap(I,II III,cu asistent sau insotitor),dupa care veti primi indemnizatii atat de la Primarie cat si de la CJP,depinde in ce grad de handicap v-a incadrat comisia .Va doresc mult succes,sanatate si multa rabdare!