Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Ordonanta de urgenta 77/2013
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Ordonanta de urgenta 77/2013

Doresc sa stiu daca apare undeva ca OUG 77/2013 este abrogata.Stiu de decizia CCR ca este neconstitutionala , dar ma intereseaza daca parlamentul a publicat si in MO ceva legat de asta.
pe 15 06 2014 se fac 2 luni, cat mai poate dura?Stiam de 45 de zile dar????????????
Probabil ca va mai dura pana Senatul se va pronunta asupra acesteia.

Constitutia prevede ca: Prima Cameră sesizată se pronunţă în termen de 45 de zile. Pentru coduri şi alte legi de complexitate deosebită termenul este de 60 de zile. În cazul depăşirii acestor termene se consideră că proiectele de legi sau propunerile legislative au fost adoptate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dar trebuie publicat pana la urma si in Monitorul Oficial?
Legea intra in vigoare in termen de 3 zile de la data publicării in Monitorul Oficial sau la o data ulterioara prevazuta in cuprinsul acesteia.
multumesc mult