Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Vechime in grad pentru promovare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Vechime in grad pentru promovare

Buna ziua.
Cum se calculeaza vechimea in gradul anterior in cazul promovarii?
In speta - am promovat in gradul principal in decembrie 2010. Am fost functionar public pana in octombrie 2012, iar incepand cu noiembrie 2012 si pana in noiembrie 2013(deci 1 an de zile) am fost in corpul de rezerva.
Incepand cu data de 01,12,2013 sunt din nou functionar public grad principal.
Institutia organizeaza la sfr. lunii iunie 2014 examen de promovare in grad profesional.
Avand in vedere cele prezentate mai sus, indeplinesc conditia de 3 ani vechime in grad principal pentru a promova pe superior, sau vechimea se raporteaza numai la perioada efectiv lucrata?
Vechimea se refera la perioada efectiv lucrata in gradul principal.