avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort de comun acord

Buna ziua,
O familie au decis sa divorteze dupa 21 de ani de casatorie. Din casatorie sunt rezultati doi copii unul este major iar celalalt este minor. Aceasta familie locuieste in Italia de 11 ani, bunurile fiind dobandite in aceasta perioada. S-au separat in fapt ( copii sunt cu mama) si totodata au demarat si actiunea de separe a bunurilor si custodia copilului minor in justitie. Cand s-a inceput procedura au dat declaratii ca accepta justitia italiana pentru separare si stabilirea custodiei a minorolui. In septembrie au proces.
Tatal a venit cu ideea de a merge impreuna in iulie in Romania ( acolo unde si- au incheiat casatoria) sa ceara desfacerea casatorie la notar. Intrebarea mea, defapt sunt doua:
1 Poate sa ceara desfacerea casatorie inainte de pronuntarea hotararii de separare si custodia cpilului?
2 Acel domn notar poate emite certificatul de divort fara sa faca referire la drepturile copilului?
In opinia mea, eu cred ca tatal are un interes ascuns, de se grabeste asa.....
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 20:06, 20 Iunie 2014
va spu sigur ca nu se paote la notar daca nu au domiciliu in tara. am avut cazuri similare si tot in instanta au ajuns.
pe urma se discuta valabilitatea acestui acestui act si riscati sa nu fie recunoscut in Italia.
De ce i-ar interesa sa fie recunoscut in Italia soi de ce ar risca sa nu fie recunoscut ?
Apoi faptul ca locuiesc in Italia nu inseamna ca sunt cetateni cu domiciliul in strainatate, poate au doar rezidenta, azi o au, maine vin acasa.
Bine, pot divorta in instanta prin acord ca sa nu mai faca un drum in Romania la notar.
Ultima modificare: Vineri, 20 Iunie 2014
gi-jane2, moderator
Insist sa va confirm posibilitatea si legalitatea divortului in fata notarului sau a ofiterului de stare civila a oricaror cetateni romani cu domiciliul sau rezidenta in alta tara din oricare colt al lumii. casatoria lor s-a incheiat aici, tot aici se pronunta si divortul, iar cat timp exista acordul sotilor acesta se pronunta in fata notarului sau of.de st.civila tocmai pentru degrevarea instantelor (unde se ajunge doar in situatii de neintelegere a sotilor, nu pe motiv de domiciliu, acesta fiind un aspect minor, rezolvabil cu o declaratie notariala). Iar de "recunoscut " certificatul de divort nu se pune problema, ce interes ar avea o institutie straina sa-l conteste ? echivalent ar fi sa conteste si certificatul de casatorie, ori alte acte emise aici.

In Italia se va continua doar actiunea de partaj al bunurilor detinute impreuna acolo. Aici vor face partajul cu privire la orice bunuri detin in tara.

Va multumesc! In Romania nu mai au bunuri in comun, deci, se va face doar desfacerea casatoriei . Si intr adevar in Italia au doar rezidenta permanenta, domiciliul stabil este in Romania.
Eu cred ca ideal ar fi sa astepte un pic pana ce primesc hotararea din Italia si dupa sa mearga sa divorteze si a doua zi in Romania.
vedeti sa nu fir varba de sparatia care este prima faza a procesui de divort in Italia. atunci nu mai puteti divorta si in Romania!

Alte discuții în legătură

Divort italian Chiriac Roxana Chiriac Roxana In cazul unei casatorii dintre un italian si o romanca efectuate in Italia dupa legea italiana unde se poate cere divort?Sotia romanca a solicitat rezidenta ... (vezi toată discuția)
Casatorie in italia, divort in romania manuela_77 manuela_77 Persoanele in cauza au cetatenie romana insa s-au casatorit in Italia acum 8 ani.Acum 6 ani a fost intentat procesul de separare urmand ca acum sa se poata ... (vezi toată discuția)
Divort fbog fbog va rog mult sa ma lamuriti. eu si sotul meu lucram in italia. eu am bagat divort in italia. avocatul meu poate sa ceara desfacerea casatoriei dupa legislatia ... (vezi toată discuția)