Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafon caserie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafon caserie

Buna ziua. Am urmatoarea intrebare. Care este suma maxima pe care un punct de lucru il poate avea in caserie? Si cum pot transfera banii din caseria punctului de lucru in caseria centrala? Multumesc mult pt raspunsuri
Nu mai exista plafon la registrul de casa (prevederea din OG 15/1996 s-a abrogat prin OG 94/2004). Transferul se efectueaza prin intocmirea chitantei 14-4-1 de catre casierul de la casierie centrala.

Ordin 3512/2008:

CHITANŢÃ (cod 14-4-1)
1. Serveşte ca:
- document justificativ pentru depunerea unei sume în numerar la casieria unităţii;
....
2. Se întocmeşte în două exemplare, pentru fiecare sumă încasată, de către casierul unităţii şi se semnează de acesta pentru primirea sumei.
3. Circulă la depunător (exemplarul 1, cu ştampila unităţii). Exemplarul 2 rămâne în carnet, fiind folosit ca document de verificare a operaţiunilor efectuate în registrul de casă.