Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test ADN
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test ADN

Cu privire la un test ADN ma poate ajuta cineva? Dintr-o fosta relatie a rezultat un copil,pana aici e minunat!Doar ca pe parcursul relatiei a aparut un al 2-lea barbat in viata ei si s-a continuat asa pe o perioada de cateva luni in care nu se stia ca d-ra avea 2 iubiti.Nu se stie cine e tatal copilului,in cazul in care unul dintre presupusul tata doreste sa faca testul ADN,dar mama copilului nu este de acord,se poate face ceva?care ar fi procedurile legale?
mario22, utilizator
daca intre timp celalalt barbat trece copilul pe numele lui cu acordul mamei,in aceste conditii eu ce as putea face?

Veti contesta in instanta recunoasterea paternitatii invocand ca nu corespunde adevarului.
Daca nu e recunoscut, il puteti recunoaste dvs, e alegerea dvs. Daca dupa ce veti fi tata apar dubii ca nu e copilul dvs sau faceti un test neoficial din care reiese ca nu sunteti tatal biologic, puteti la fel, contesta recunoasterea. la fel si mama daca dvs il recunoasteti si mama stie ca nu sunteti tata, poate contesta recunoasterea.
Dvs nu aveti de ce sa cereti sa se stabileasca paternitatea. Nu aveti nicio calitate procesuala, actiunea va va fi respinsa.
.
Multumesc frumos...