Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Societate fara acte contabile.Ce-i de facut?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Societate fara acte contabile.Ce-i de facut?

Societatea infiintata in 2010. Functioneaza 1-2 luni, se depun declaratiile corespondente actualei D112...si cam atat....Contabila plecata din tara, nu tu balanta, nici declaratii..nimic. Trebuie depusa macar D 100+D 101 +bilant, pentru acesti 4 ani. De la Finante s-a scos un cazier fiscal cu datorii de 3.300 lei +60 penalizari....In 2012 e declarata inactiva.Ce se poate face ca societatea sa inceapa sa functioneze?
In primul rand ca sa reactivati societatea trebuie ca :

Cod proc fiscala:

Art. 78^1 Registrul contribuabililor inactivi/reactivați
(3) Contribuabilii declarați inactivi se reactivează dacă îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiții:

a) își îndeplinesc toate obligațiile declarative prevăzute de lege;
b) nu înregistrează obligaţii fiscale restante;
c) organele fiscale au constatat că funcționează la domiciliul fiscal declarat.

Deci trebuie sa depuneti macar declaratiile fiscale pt reactivare.

OUG 75/2001:

Art. 7. - (1) Contribuabilii care au înscrise date în cazierul fiscal se scot din evidenţă dacă se află în următoarele situaţii:

g) contribuabilul declarat inactiv a fost reactivat. Data scoaterii din evidenţă este data reactivării contribuabilului în situaţia în care acesta a fost declarat inactiv pentru cazul prevăzut la art. 781 alin. (1) lit. a) din Ordonanţa Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, sau data împlinirii unui termen de 3 luni de la data reactivării contribuabilului în situaţia în care acesta a fost declarat inactiv pentru cazurile prevăzute la art. 781 alin. (1) lit. b) sau c) din ordonanţa mai sus menţionată. Aceste prevederi sunt aplicabile şi reprezentanţilor legali;
h) decesul, respectiv radierea contribuabilului. În situaţia radierii unei persoane juridice declarate inactive anterior radierii, inactivitatea fiscală înscrisă în cazierul fiscal al reprezentantului legal se scoate din evidenţa acestuia la data împlinirii unui termen de un an de la data radierii contribuabilului.

Altfel daca nu se sterge din cazierul fiscal mentiunea, reprezentantul legal nu va putea:

Art. 8. - (1) Prezentarea certificatului de cazier fiscal este obligatorie în următoarele situaţii:
a) la înfiinţarea societăţilor comerciale, a societăţilor cooperative şi a cooperativelor agricole, de către asociaţi, acţionari şi reprezentanţii legali desemnaţi;
b) la solicitarea înscrierii asociaţiilor şi fundaţiilor în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor de către asociaţii sau membrii fondatori ai acestora;
c) la autorizarea exercitării unei activităţi independente de către solicitanţi;
d) la cesiunea părţilor sociale sau a acţiunilor de către noii asociaţi sau acţionari;
e) la numirea de noi reprezentanţi legali, precum şi la cooptarea de noi asociaţi sau acţionari cu prilejul efectuării majorării de capital social de către noii reprezentanţi legali, asociaţi şi acţionari.

Ce nu inteleg este daca s-a desfasurat activitate sau nu, adica au fost realizate venituri? Au fost achizitii , etc?

Potrivit Legii 82/1991:

Art. 26. - În caz de pierdere, sustragere sau distrugere a documentelor financiar-contabile se vor lua măsuri de reconstituire a acestora, potrivit reglementărilor emise în acest sens, în termen de maximum 30 de zile de la constatare, iar în caz de forţă majoră, în termen de 90 de zile de la constatarea încetării acesteia.

Procedura de reconstituire este prevazuta de anexa 1 la Ordin 3512/2008, la litera E. Reconstituirea documentelor financiar-contabile pierdute, sustrase sau distruse.
ioanbutariu a scris:

Ce nu inteleg este daca s-a desfasurat activitate sau nu, adica au fost realizate venituri? Au fost achizitii , etc?

Nu s-a desfasurat niciun fel activitate.

Multumesc mult @ioanbutnariu!
Inteleg totusi, ca poate fi reactivata doar daca se depun declaratiile si daca sunt si platite obligatiile fiscale, respectiv acea suma de 3.300 de care spuneam in prima postare...

ela david, utilizator
trebuie sa vedeti ce s-a declarat la ANAF. Eventual solicitati copii dupa actele respective, si trebuiesc depuse toate declaratiile care nu au fost depuse la timp. Ceva a fost declarat la ANAF, la un moment dat, si trebuie sa reconstituiti actele.
ela david a scris:

ioanbutariu a scris:

Ce nu inteleg este daca s-a desfasurat activitate sau nu, adica au fost realizate venituri? Au fost achizitii , etc?

Nu s-a desfasurat niciun fel activitate.

Multumesc mult @ioanbutnariu!
Inteleg totusi, ca poate fi reactivata doar daca se depun declaratiile si daca sunt si platite obligatiile fiscale, respectiv acea suma de 3.300 de care spuneam in prima postare...

Exact daca se depun declaratiile si daca sunt si platite obligatiile fiscale restante.
Am fost la Finate sa cer o fisa. End guess what!??!La iunie 2010 exista o D100 cu suma de 250(asta inseamna venituri, asta inseamna activitate:sorry:) iar la august 2010 echivalentul lui D 112 in suma de 1.069 ..+ 1.500 lei amenda pentru decratii nedepuse+ penalitati si dodanda...iaca se ajunge la peste 3.000 lei...
Am cerut (verbal doar) o esalonare, dar...e un intreg dosarel care sta in spatele aceste solicitari....Suma de 3.000 lei nu poate fi platita fara ca societatea sa inceapa activitatea, iar activitatea nu poate incepe pana ce firma nu este declarata activa, si nu poate fi activa pana nu se platesc obligatiile fiscale restante...:(