Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copiii unui concubin mostenesc pe celalalt concubin?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copiii unui concubin mostenesc pe celalalt concubin?

Buna ziua. As dori si eu un raspuns la o intrebare mai complicata despre o mostenire. Sper ca am nimerit locul potrivit unde sa intreb fiindca nu sunt prea bun la calculatoare.

Suntem 4 frati. Mama mea a trait in concubinaj cu un barbat un anumit timp. Acesta si-a adus dintr-o casnicie anterioara 2 fete. Cand tatal lor a murit, mama le-a dat tot pamantul acestuia lor. Cand s-au dat titlurile de proprietate, una dintre acele 2 fete s-a trecut ca mostenitoarea defunctului pentru a beneficia de subventii. Acum mama a murit iar aceasta fata "mostenitoare a defunctului" cere jumatate din pamanturile mamei, iar noi restul de 5 sa impartim cealalta jumatate intre noi.

As vrea sa stiu ce se poate face in cazul acesta si ce anume inseamna "mostenitoare a defunctului".

Multumesc,
Aurel
Copiii concubinului nu au nici un drept la mostenirea mamei dumneavoastra. Fetele concubinului pot mosteni doar de pe urma tatalui lor.