Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neconstitutionalitatea informarii cu privire la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Neconstitutionalitatea informarii cu privire la avantajele medierii. Solicitarea instantei de a se face dovada informarii cu privire la avantajele medierii.Efectele deciziei CCR in timp.

Buna seara,

La data de 25 iunie 2014 s-a publicat decizia nr. 266 din 7 mai 2014 pronuntata de Curtea Constitutionala, decizie prin care s-a constatat ca prevederile art. 2 alin. (1) si (12) din Legea nr. 192 / 2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator sunt neconstitutionale.

Intr-o speta concreta, instanta a cerut dovada cu privire la avantajele informarii conform prevederilor legale declarate ca neconstitutionale la data de 20 mai 2014.
Intre timp, in cele 10 zile puse in vedere de instanta pentru a se face dovada ceruta de aceasta s-a publicat decizia in monitorul oficial ( in M. Of. nr. 464 din 25 iunie 2014 ).

Ce parere aveti, instanta va mai anula sau nu actiunea daca partea nu se va mai conforma cerintei instantei?

Parerea mea este ca, instanta in mod normal, daca va respecta Constitutia Romaniei este imposibil sa mai isi ia in seama propria solicitare.
Insasi presedintele Romaniei este obligat sa respecte Constitutia Romaniei, as mai preciza...

Situatia poate prezenta interes pentru toate cazurile aflate in aceasta situatie, si anume, pentru toate actiunile depuse dupa momentul constatarii ca fiind neconstitutionale a prevederilor legale sus mentionate.

Nu am auzit vreodata ca o instanta din Romania sa incalce prevederile constitutionale...atunci cand exista o decizie a Curtii Constitutionale...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Da, in mod normal e neconstitutional sa mai trimita la mediator...din 7 mai 2014...indiferent de efectele care se produc pentru viitor...din moment ce nimeni nu poate incalca constitutia...

Din punct de vedere procedural ceea ce a dispus instanta in aceasta speta avand in vedere publicarea deciziei in cele 10 zile ale termenului dispus de instanta conform legii nu mai are cum sa aiba in vedere obligativitatea informarii...

O mare problema este si aceea ca practic procedura nu este publica si acest lucru se poate sa fie neconstitutional...la randu-i...
Problema este ca nici nu prea se poate invoca o exceptie de neconstitutionalitate in procedura prealabila...ceea ce iarasi ar cam fi neconstitutional...

Insa, pe mine nu mai intereseaza sa complic lucrurile atat de tare incat doar eu sa mai inteleg ce se intampla...si nici clientul nu este interesat de asa ceva...
deja v-ati complicat ajungand sa puneti problema neconstitutionalitatii procedurii prealabile ca nefiind publica.
va redau mai joj. alineatul doi din ceea ce dispune Curtea privind constitutionalitatea art. 60 ind 1, din legea medierii, dupa care mai discutam despre ce face reclamantul in cele zece zile dispuse de instanta in procedura regularizarii.

,,2. Respinge, ca neîntemeiată, excepţia de neconstituţionalitate ridicată de acelaşi autor în acelaşi dosar al aceleiaşi instanţe şi constată că prevederile art. 601 din Legea nr. 192/2006 privind medierea şi organizarea profesiei de mediator, precum şi cele ale art. 200 din Codul de procedură civilă sunt constituţionale, în raport cu criticile formulate. ,,

<<<<<<<<art. ART. 60^1*) din legea medierii.
(1) În litigiile ce pot face, potrivit legii, obiect al medierii sau al altei forme alternative de soluţionare a conflictelor, părţile şi/sau partea interesată, după caz, sunt ţinute să facă dovada că au participat la şedinţa de informare cu privire la avantajele medierii, în următoarele materii:
a) în domeniul protecţiei consumatorilor, când consumatorul invocă existenţa unui prejudiciu ca urmare a achiziţionării unui produs sau unui serviciu defectuos, a nerespectării clauzelor contractuale ori garanţiilor acordate, a existenţei unor clauze abuzive cuprinse în contractele încheiate între consumatori şi operatorii economici ori a încălcării altor drepturi prevăzute în legislaţia naţională sau a Uniunii Europene în domeniul protecţiei consumatorilor;
b) în materia dreptului familiei, în situaţiile prevăzute la art. 64;
c) în domeniul litigiilor privind posesia, grăniţuirea, strămutarea de hotare, precum şi în orice alte litigii care privesc raporturile de vecinătate;
d) în domeniul răspunderii profesionale în care poate fi angajată răspunderea profesională, respectiv cauzele de malpraxis, în măsura în care prin legi speciale nu este prevăzută o altă procedură;
e) în litigiile de muncă izvorâte din încheierea, executarea şi încetarea contractelor individuale de muncă;
#M6
f) în litigiile civile a căror valoare este sub 50.000 lei, cu excepţia litigiilor în care s-a pronunţat o hotărâre executorie de deschidere a procedurii de insolvenţă, a acţiunilor referitoare la registrul comerţului şi a cazurilor în care părţile aleg să recurgă la procedura prevăzută la art. 1.013 - 1.024 sau la cea prevăzută la art. 1.025 - 1.032 din Legea nr. 134/2010, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;>>>>>>>>>>

vorbeati de spata in cauza ca fiind de dreptul familiei?

Bineinteles ca nu putem avea 0 discutie pertinenta doar pe un subpunct din decizie, dar vom reveni asupra integralitatii acesteia.

Decizia CCJ este publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 464, din 25 iunie 2014.

De aceea am si zis ca nu vreau si nici nu are sens sa ma complic inutil...mai ales daca pe client nu il ajuta...

,,2. Respinge, ca neîntemeiată, excepţia de neconstituţionalitate ridicată de acelaşi autor în acelaşi dosar al aceleiaşi instanţe şi constată că prevederile art. 601 din Legea nr. 192/2006 privind medierea şi organizarea profesiei de mediator, precum şi cele ale art. 200 din Codul de procedură civilă sunt constituţionale, în raport cu criticile formulate. ,,

In raport de criticile formulate s-a respins dar in raport de alte critici se poate admite...
O exceptie de neconstitutionalitate se poate de respinde de mai multe ori pana sa se admita...in raport de criticile formulate...