Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Granituire, revendicare si ridicare de constructie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Granituire, revendicare si ridicare de constructie -medierea obligatorie?

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca mai este obligatorie sedinta de informare cu mediator pt granituire, revendicare si ridicare de constructie (gard cu temelie).
Nu, nu mai este obligatorie .
In acest sens CCR sa pronuntat prin Decizia nr. 266/2014 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 200 din Codul de procedura civila, precum si celor ale art. 2 alin. (1) si (12) si art. 601 din Legea nr. 192/2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator, din Monitorul Oficial, Partea I, nr. 464, din 25 iunie 2014.
Pentru mai multe detalii puteti sa lecturati aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
Va multumesc mult pt rapiditatea raspunsului.