Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare casa si terenuri
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare casa si terenuri

Dupa decesul ambilor parinti am facut succesiunea si am obtinut certificat de mostenitor dupa titlul de proprietate al tatalui meu. Casa si gradina au 26 ari, dar deoarece inainte de 1989 nu aveai dreptul decat la 18 ari atat in titlul de proprietate al tatalui meu cit si in certificatul de mostenitor obtinut apar 18 ari. Dupa 1989 au venit de la primarie si au masurat terenul de la casa si gradina si platesc impozit pe 26 de ari cat sunt in realitate;
Pentru un teren extravilan tata a avut un proses verbal de punere in posesie pentru 45 de ari dar in titlul de proprietate are trecut numai 38 de ari.
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac ca sa pot intabula 26 de ari casa si gradina (in loc de 18 ari) si 45 de ari teren extravilan (in loc 38 ari)
Multumim.
nu puteti face deat uzucapiune pe ce nu va este relevat in acte