Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Numire secretar UAT
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Numire secretar UAT

Am inteles ca numirea secretarului UAT se face prin dispozitia primarului in termen de 15 zile de la data propunerii de numire, in urma declararii ca admis la concursul de recrutare.
S-a schimbat legea ? Eu stiam din Legea 188/1999 ca numirea secretarului se face de catre prefect?
Puteti sa ma lamuriti va rog
Art.116 din Legea 215/2001:
(4) Recrutarea, numirea, suspendarea, modificarea, încetarea raporturilor de serviciu şi regimul disciplinar ale secretarului unităţii administrativ-teritoriale se fac în conformitate cu prevederile legislaţiei privind funcţia publică şi funcţionarii publici.

Art. 62 din Legea nr.188/1999
.....
(2) Numirea în funcţiile publice de conducere pentru care se organizează concurs în condiţiile art. 58 alin. (1) lit. b) se face prin actul administrativ emis de conducătorii autorităţilor sau instituţiilor publice din administraţia publică centrală şi locală, la propunerea Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici.
....