Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vouchere de vacanta primarie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vouchere de vacanta primarie

vreau sa stiu daca se pot acorda vouchere de vacanta in 2014 , avand in vedere faptul ca ieri a semnat si d-nul presedinte . vreau sa stiu incepand cu ce data se pot acorda.
informatie din surse sigure , undeva de la inceputul lunii octombrie , si se vor acorda in mai multe transe pana in apropiere de sarbatorile de iarna....vor fi tichete nominale de vacanta , valoarea unui tichet va fi de 50 de lei .
care sunt sursele sigure ?

si cum adica in mai multe transe
Potrivit Legii nr.24/2000, art. 12 (1), legile si ordonantele emise de Guvern in baza unei legi speciale de abilitare intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, sau la o data ulterioara prevazuta in textul lor.

Astfel , Legea nr.94/2014 va intra in vigoare la 3 zile dupa publicarea ei in Monitorul Oficial.

De asemenea, in termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi, Autoritatea Naţională pentru Turism şi Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice vor elabora şi vor supune spre aprobare Guvernului modificarea
şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 215/2009 pentru aprobarea Normelor metodologice privind acordarea tichetelor de vacanţă , în mod corespunzător modificărilor şi completărilor aduse prin prezenta lege.
sursele sigure sunt societatile comerciale care emit astfel de tichete..etc...etc...
se vor acorda in mai multe transe , deoarce aceste tichete implica mai multe operatiuni....printre care cel mai important lucru , plata guvernului catre societatile care tiparesc astfel de tichete . cum guvernul nostru nu prea are bani....este lesne de inteles .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Sursele sigure nu pot fi zvonurile lansate de o companie , ci numai actele normative si normele de aplicare a acestora.