avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturile minorilor cu dizabilitati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturile minorilor cu dizabilitati

vreau sa stiu daca familiile care au in intretinere un minor cu handicap sunt scutite de plata impozitului pe locuinta
Nu exista astfel de facilitate pentru apartinatorii persoanelor cu dizabilitati
Legea nr 448/2006 art 26 precizeaza concret categoriile de persoane care detin decizie/
certificat de incadrare in grad de handicap care beneficiaza de anumite facilitati fiscale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociere persoana cu handicap florinovici florinovici O persoana cu handicap accentuat scutita de taxe se poate asocia cu un agent economic proprietar de teren si cladire si desfasoara activitate economica, astfel ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit persoana cu handicap dantanase53 dantanase53 Fiica mea in varsta de 22 de ani este incadrata in grad de handicap accentuat - locuind impreuna cu familia. Doresc sa stiu daca in conformitate cu legea, ... (vezi toată discuția)
Persoana cu handicap, beneficiaza de reducerea impozitului pentru locuinta ? Pilu Pilu Buna ziua, as avea si eu o intrebare, daca ma poate lamuri cineva: Am o ruda care are un copil incadrat in gradul 2 de invaliditate, handicap accentuat, are si ... (vezi toată discuția)