Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitia directa pentru Beneficiari privati: cum se ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitia directa pentru Beneficiari privati: cum se procedeaza corect?

Conform Ordinului 1120/2013, daca valoarea estimata a produselor/serviciilor/lucrarilor nu depaseste 30.000 EUR, Beneficiarul achizitioneaza direct produse, servicii sau lucrari. Intrebarea mea este de ce se insista in continuare pe intocmirea unei documentatii, pe introducerea de criterii de evaluare, pe termene, pe primirea mai multor oferte, etc. cand Ordinul specifica in mod clar ca se achizitioneaza DIRECT... nu este necesara nici semnarea unui contract. Documentele justificative sunt nota de estimare si factura.

Va multumesc!
Nicio parere?
Exista Instructiune unde se detaliaza exact documentele pentru achizitia directa. Probabil in lipsa unui studiu de piata se insista pe primirea mai multor oferte.
Va puneti intrebarea din cauza ca banii sunt UE?

Daca achizitia directa se deruleaza din fonduri UE, atunci trebuie sa respectati instructiunile tipului de finantare. Si, in general, trebuie sa aveti documentatia completa. Controalele efectuate de Curtea de Conturi "vegheaza" sa aveti tot ba chiar si mai mult.
Daca achizitia se deruleaza din fonduri proprii, Ordinul 1120 la privati, si OUG 34 la publici.. achizitia se realizeaza pe baza de document justificativ. CUm ziceti dvs, o simpla factura.