avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa munca

Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in activitate.
Nu mai sunt nici pensionar gr.2( multumesc Domnului ca sunt sanatos ), dar din pacate nici angajat nu sunt. Fuge lumea ca dracul de tamaie , cand aude de varsta de 60 de ani, nu mai co nteaza in ochii lor nici cate scoli ai, nici experienta profesionala acumulata. Din pacate !
Multumesc pentru ajutor.
Ultima modificare: Luni, 14 Iulie 2014
ciubotarudan, utilizator
19+3 +2 +5 +1+3 ani si 3 luni(perioada suplimentara)=33 de ani si 3 luni de stagiu
Pentru a beneficia de reducerea cu 2 ani si 6 luni a varstei standard(65)trebuie sa indepliniti conditia de 35 de ani de stagiu.
Va lipsesc 1 an si 9 luni.
Am omis sa precizez ca pe cartea de munca se consemneaza ca am 13 ani si 7 luni lucrati cu 75%.
Calculele s-au facut plecand de la premiza ca am lucrat 100% in gr. 2
13 ani si 7 luni in grupa II-a in procent de 75% = 10 si 2 luni in procent de 100%
-Perioada suplimentara la vechime in munca = 2 ani si 6 luni
-Reducerea varstei este de 2 ani din 65

19+3 + 2 + 5 + 1 + 2 ani si 6 luni = 32 de ani si 6 luni de stagiu
Lipsesc 2 ani si 6 luni pana la indeplinirea conditiei de stagiu complet(35),pentru a beneficia de reducerea cu 2 ani a varstei standard de pensionare(65).
Calculele le-ati facut cu conditia ca la 63 ani varsta si 35 ani stagiu cotizare cumulat , eu sa fiu pensionat medical gr.2 ? Sau daca la varsta de 63 ani, am stagiul de cotizare cumulat de 35 ani, dar nu sunt pensionat medical , ma mai pot pensiona ?

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Data pensionare limita de varsta seneca399 seneca399 Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare gaben59 gaben59 Buna ziua. ma numesc Gabriel Gorea nascut in februarie 1959,pensionar invaliditate gr II din anul 2007,gradul I din februarie 2013, handicap accentuat din ... (vezi toată discuția)