Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa munca

Pentru 13 ani si 7 luni lucrati in gr. 2 de munca, la impliniriea varstei de pensionare se adauga ceva . Mentionez ca sunt barbat ,nascut pe20.06.1954 , in activitate.
Nu mai sunt nici pensionar gr.2( multumesc Domnului ca sunt sanatos ), dar din pacate nici angajat nu sunt. Fuge lumea ca dracul de tamaie , cand aude de varsta de 60 de ani, nu mai co nteaza in ochii lor nici cate scoli ai, nici experienta profesionala acumulata. Din pacate !
Multumesc pentru ajutor.
ciubotarudan, utilizator
19+3 +2 +5 +1+3 ani si 3 luni(perioada suplimentara)=33 de ani si 3 luni de stagiu
Pentru a beneficia de reducerea cu 2 ani si 6 luni a varstei standard(65)trebuie sa indepliniti conditia de 35 de ani de stagiu.
Va lipsesc 1 an si 9 luni.
Am omis sa precizez ca pe cartea de munca se consemneaza ca am 13 ani si 7 luni lucrati cu 75%.
Calculele s-au facut plecand de la premiza ca am lucrat 100% in gr. 2
13 ani si 7 luni in grupa II-a in procent de 75% = 10 si 2 luni in procent de 100%
-Perioada suplimentara la vechime in munca = 2 ani si 6 luni
-Reducerea varstei este de 2 ani din 65

19+3 + 2 + 5 + 1 + 2 ani si 6 luni = 32 de ani si 6 luni de stagiu
Lipsesc 2 ani si 6 luni pana la indeplinirea conditiei de stagiu complet(35),pentru a beneficia de reducerea cu 2 ani a varstei standard de pensionare(65).
Calculele le-ati facut cu conditia ca la 63 ani varsta si 35 ani stagiu cotizare cumulat , eu sa fiu pensionat medical gr.2 ? Sau daca la varsta de 63 ani, am stagiul de cotizare cumulat de 35 ani, dar nu sunt pensionat medical , ma mai pot pensiona ?