Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Baza legala contracte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Baza legala contracte

Buna ziua,
Imi puteti spune ce legi stau la baza contractelor de parteneriat, colaborare, comodat? In NCC nu am gasit prea multe despre ele.
Este bine sa cititi informatiile continute de acest link: www.avocatnet.ro/content/art...

Codul civil
De la art.1171 - art.1177, Sectiunea a 2-a, diferite categorii de contracte

Art. 2146 - Imprumutul de folosinta

Imprumutul de folosinta este contractul cu titlu gratuit prin care o parte, numita comodant, remite un bun mobil sau imobil celeilalte parti, numite comodatar, pentru a se folosi de acest bun, cu obligatia de a-l restitui dupa un anumit timp.
Multumesc pentru raspuns. Acum vin cu intrebarea mai concreta: pentru a executa o lucrare pe un teren concesionat, ce tip de contract ar fi de preferat sa se incheie cu concesionarul?
Contract de asociere cu concesionarul pentru a executa o lucrare de constructie, Contract de prestari servicii executie lucrari, Contract de executie lucrari cu materialele concesionarului sau ale dvs.

In functie de conditiile existente, cel mai indicat este sa consultati un avocat in vederea redactarii respectivului contract. Veti fi acoperit din punct de vedere juridic, in cazul aparitiei unor neintelegeri.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Depinde care este raportul dintre dvs. si concesionar. Trebuie sa furnizati informatii mai concrete pentru un sfat mai la obiect. Depinde si de conditiile concesiunii si de lucrarea pe care doriti sa o efectuati.