Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gazduire gratis tanar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gazduire gratis tanar

Buna ziua,

As vrea sa ofer o camera libera din apartament unui tanar pentru a se pregati de facultate.

Ce trebuie sa fac astfel incat sa nu platesc impozit, dat fiind ca nu o sa ii iau nici un ban ?
Puteti incheia un contract de comodat .

Contractul de comodat este definit de art. 2146 al noului Cod civil.
Art. 2146 - Noţiune
Împrumutul de folosinţă este contractul cu titlu gratuit
prin care o parte, numită comodant, remite un bun mobil sau imobil celeilalte părţi, numite comodatar, pentru a se folosi de acest bun, cu obligaţia de a-l restitui după un anumit timp.
Multumesc frumos pentru raspuns.