Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Asociatie non-profit
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Asociatie non-profit

Buna ziua,
As dori sa ma lamuriti asupra unei probleme. Daca o Asociatie non-profit care se axeaza pe activitati prin care sa se dezvolte gradul de educatie al adultilor si copiilor activitati cu caracter formativ-educativ pentru adulti si copii, activitati umanitare,...incheie un acord de parteneriat cu Scoala si Gradinita din comunitate, are dreptul sa faca "Proiecte educationale " in care sa implice copiii din comunitate nu numai din Scoala, fara a implica cadrele didactice din Scoala sau nu?
Momentan o voluntara care este studenta la Limbi Straine se ocupa de un proiect "Did you now" in care copiilor li se va prezenta in limba engleza traditii si obiceiuri din diverse tari, fara sa ceara aprobul profesorilor de la Scoala. Este legal?
multumesc
Daca incheiati parteneriat cu institutiile de invatamant, elevii nu pot participa neinsotiti de cadre didactice, iar dv. nu veti putea intra in institutiii si desfasura activitati in cadrul acestora decat sub supravegherea unui cadru didactic, care isi asuma raspunderea pentru intreaga activitate, atat a dv. cat si a elevilor.