Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... probleme salariat - nemotivate + alcool
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

probleme salariat - nemotivate + alcool

Bună ziua !

Avem un salariat care are problemă cu alcoolul aproape în fiecare zi...
dar şi lipseşte nemotivat,
însă directorul instituţiei noastre publice nu îi poate face nimic...
De ce ? - pentru că:

- în Regulamentul intern - se spune că:
1. - doar la 3 absenţe nemotivate consecutive ( una după alta )
i se poate desface CIM-ul.
Salariatul ştie acest lucru şi
face în aşa fel încât să nu aibe aceste 3 zile la rând nemotivat,
în schimb, îşi permite să lipsească de la serviciu
aproape toată luna ....pentru că ştie că nu poate fi dat afară ...
2. - este interzis consumarea de băuturi alcoolice
în incinta instituţiei.
În schimb, nu se spune şi ce sancţiuni i se aplică
dacă salariatul este găsit la locul de muncă băut....
iar Decretul 400 a fost abrogat ....
iar Codul muncii sau o altă Lege nu spune nimic
cum se poate tranşa o asemenea problemă
şi ce măsuri legale se pot lua !!!!....

Cum se poate dovedi că salariatul este băut ?
Poate fi chemată Salvarea /112 să i se ia probe ?
Dar dacă refuză să i se recolteze probe de sânge şi să sufle în etilotest ?
Cum va mai putea fi dovedită starea de ebrietate a salariatului ?
Ce măsuri împotriva salariatului se mai pot lua ?

Dacă salariatul este găsit băut la locul de muncă,
directorul instituţiei îl poate trimite acasă
şi să îl ponteze nemotivat în acea zi ?
- În ce condiţii ?
- Există vreun articol de Lege în acest sens ?

Există vreun text de lege în care să se spună
la câte nemotivate i se desface unui salariat CIM -ul ?

Salariatul nu se teme de nimic
pentru că este un procesoman,
are rude în justiţie care îl ajută să câştige procese împotriva angajatorului,
are rude şi în instituţie şi
nimeni nu recunoaşte că acesta este beat,
aşa încât directorul nu poate să ia nici o măsură împotriva lui ....
iar salariatul băut îi tot râde în faţă !!!!...

Vă rugăm să ne sfătuiţi cum să procedăm legal
în asemenea situaţii ?

Daca nu poate fi dat afra , nu i se poate stabili o alta sanctiune disciplinara care apoi sa fie luata n considerare la viitoarea abatere?

Dacă salariatul este găsit băut la locul de muncă,
directorul instituţiei îl poate trimite acasă
şi să îl ponteze nemotivat în acea zi ?
- În ce condiţii ?
- Există vreun articol de Lege în acest sens ?

Asa ceva , trebuie mantionat in reg.intern al angajatorului.
Dar până atunci chiar nu se poate lua nici o măsură ?
Nu există chiar nici un text de lege care să sancționeze
salariatul ?

Abaterile disciplinare trebuie sa fie prevazute in Reg.intern al angajatorului. Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară. Codul Muncii prevede sanctiunile disciplinare.

Codul Muncii
Art. 248
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
....

Art. 250
Angajatorul stabileşte sancţiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârşite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
Directorul a ajuns la concluzia că va trebui să o ia metodic şi ....
cu multă răbdare .....

Vă mulţumesc foarte mult pentru sfaturi !