Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatorie - bunuri proprii si comune in casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatorie - bunuri proprii si comune in casatorie

Buna ziua.
In situatia in care o viitoare sotie detine inainte de casatorie o suma importanta de bani in banca sau o casa achizitionata inainte de casatorie acestea devin bunuri comune? Se poate face un act inainte de casatorie prin care sa se stabileasca fiecare ce bunuri detine inainte,si ce putere are acest act in instanta in caz de divort?
Orice bun dobandit inainte de casatorie nu este considerat a fi bun comun al sotilor.
Se poate face o conventie matrimoniala care va reglemneteaza si bunurile care le veti achizitiona si dupa casatorie. Bunurile achizitionate inaintea casatoriei sunt bunuri proprii ale fiecarui sot.
inclusiv si banii?
da.pentru ca achizitionarea bunurilor se face cu ...bani... :)
Dar, cu suma de bani dinaintea casatoriei pot cumpara ceva dupa casatorie doar pe numele meu?
conventia matrimoniala se face la notar?
gi-jane2, moderator