Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Restaurant aflat la cativa metri de locuinta
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Restaurant aflat la cativa metri de locuinta

Locuiesc in sectorul 2, in apropierea Foisorului de Foc, intr-un imobil de 2 etaje cu 4 apartamente. Pe strada perpendiculara exista un restaurant, al carui perete reprezinta de fapt delimitarea curtii interioare a imobilului in care locuiesc. Acest restaurant se afla la cativa metri, as aproxima 10-12 metri, de imobil. Se intampla de foarte multe ori ca seara sa aiba aici loc petreceri sau alte evenimente (meciuri de fotbal, aniversari etc) care sa duca la o continuare a zgomotelor (muzica, vocile si rasetele clientilor) pana la ore tarzii din noapte (3-4 dimineata). Este foarte deranjant deoarece locatarii trebuie sa se trezeasca devreme pentru a ajunge la serviciu. Iar zgomotele de la acest restaurant duc la nopti albe. Ma intreb, la cati metri de un imobil de locuinte are un restaurant dreptul de a functiona? Si pana la ce ora ar avea dreptul de a fi deschis? Care sunt legile care se aplica aici? Deja nu stiu cum sa mai procedez pentru ca somnul locatarilor este deranjat de cel putin 2-3 ori pe saptamana. Va multumesc
atunci cand este zgomot mare chemati politia. ei trebuie sa-si izoleze fonic cladirea. pot functiona pana la ce ora vor dar nu trebuie sa afecteze vecinii