avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sesizarea finantelor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sesizarea finantelor

cum pot sa sesizez finantele stiind despre o firma ca nu plateste impozit si lucra in negru?
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 10:25, 12 Iulie 2014
Depuneti o sesizare la ANAF
E-mail: petitii.anaf@mfinante.ro
se poate si prin e-mail? vor lua in considerare? ce sa contina sesizarea?
Da, se iau in considerare daca contin si datele de identificare ale dvs.

In sesizare mentionati toate aspectele legate de activitatea financiara a angajatorului care constituie incalcari ale legislatiei - retinerea si neplata contributiilor etc.

De asemenea, munca la negru va fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Iulie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
am inteles
aproximativ dupa cat timp vor incepe ancheta? si ce amenda risca firma? mentin ca in afara de sus mentionate produce un anumit produs si vinde total in negru,fara absolut nici o factura,fara bon fiscal
Depinde de ce nereguli gasesc in activitatea societatii. In general,in termen de 30 de zile de la depunerea sesizarii veti primi raspuns la petitia dvs.

De exemplu, in Codul Muncii munca lanegru este sanctionata astfel:
art.260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
...
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Iulie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Cum recuperez banii daca nu am contract de munca ContSters313377 ContSters313377 am lucrat la o firma . Eu si baietii aproape 2 ani si in aceasta perioada ne a mintit ca avem contract de munca si acum cand am aflat ca nu avem am plecat ... (vezi toată discuția)
Inselat de patron flaviu-valentin flaviu-valentin am fost angajat cu promisuiunea ca o sa am contract de munca si dupa o saptamana de munca pur si simplu nu am mai primit nici bani nici nu am fost angajat . ... (vezi toată discuția)
Angajatorul nu mi-a facut carte de munca si refuza sa imi plătească salariul Maria Na Maria Na Buna ziua, As vrea sa stiu, daca ma poate ajuta cineva cu aceasta problema. Angajatorul nu spunea nimic de contract, cand am întrebat eu a dat din una in ... (vezi toată discuția)