Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sesizarea finantelor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sesizarea finantelor

cum pot sa sesizez finantele stiind despre o firma ca nu plateste impozit si lucra in negru?
Depuneti o sesizare la ANAF
E-mail: petitii.anaf@mfinante.ro
se poate si prin e-mail? vor lua in considerare? ce sa contina sesizarea?
Da, se iau in considerare daca contin si datele de identificare ale dvs.

In sesizare mentionati toate aspectele legate de activitatea financiara a angajatorului care constituie incalcari ale legislatiei - retinerea si neplata contributiilor etc.

De asemenea, munca la negru va fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
am inteles
aproximativ dupa cat timp vor incepe ancheta? si ce amenda risca firma? mentin ca in afara de sus mentionate produce un anumit produs si vinde total in negru,fara absolut nici o factura,fara bon fiscal
Depinde de ce nereguli gasesc in activitatea societatii. In general,in termen de 30 de zile de la depunerea sesizarii veti primi raspuns la petitia dvs.

De exemplu, in Codul Muncii munca lanegru este sanctionata astfel:
art.260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
Cornel Vasile, Consilier juridic