Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Retragere numerar din bancomat - lipsa chitanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Retragere numerar din bancomat - lipsa chitanta

Buna ziua. Cum pot inregistra retragerea de numerar de la bancomat daca nu mi s-a adus chitanta emisa de bancomat? Ce operatiuni si ce documente justificative?
solicitati un extras de cont de la banca emitenta a cardului .
danaflo a scris:

Buna ziua. Cum pot inregistra retragerea de numerar de la bancomat daca nu mi s-a adus chitanta emisa de bancomat? Ce operatiuni si ce documente justificative?

Emiteti chitanta (cod 14-4-1).

Potrivit ordin 3512/2008:

2. Se întocmeşte în două exemplare, pentru fiecare sumă încasată, de către casierul unităţii şi se semnează de acesta pentru primirea sumei.

Ridicarea numerarului de la banca/ATM nu atesta ca banii au ajuns in casieria unitatii. De aceea se emite si chitanta.