Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC - tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC - tata

Buna ziua

As dori sa intreb daca este posibil ca mama sa stea in CIC timp de 1 an, sa se intoarca la munca iar apoi sa solicite tatal CIC pentru inca 1 an, in conditiile in care ambii indeplinesc conditiile de stagiu, etc.

Si o alta situatie: mama are CIC pentru 1 an, cere apoi concediu fara plata pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului. In acest caz, tata mai poate solicita CIC?

Multumesc,

1. Unul din parinti trebuie sa opteze de la inceput pentru ua din cele doua variante de concediu crestere copil:
- CCC pana la varsta copilului de 1 an;
- CCC pana la varsta copilului de 2 ani.

2. Alegerea initiala nu se mai poate modifica pe parcurs.

3. Indiferent ce varianta alege primul parinte el va avea un CCC mai scurt cu o luna deoarece o luna din CCC este rezervata celuilalt parinte.

4. Daca primul parinte opteaza pentru CCC pana la varsta de 2 ani celalalt parinte poate intre oricand in CCC (in locul primului parinte).
- Singura conditie este ca el sa intre cel putin o luna in CCC.

5. - Daca primul parinte solicita CCC pana la varsta de 1 an atunci, dupa implinirea varstei copilului de 1 an poate solicita concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani.
- In aceasta perioada de concediu fara plata celalalt parinte nu mai poate beneficia de CCC deoarece acesta s-a termint (a fost pana la varsta de 1 an).
Multumesc!