Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Contract de munca in Germania- conditii dubioase?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Contract de munca in Germania- conditii dubioase?

Clinica medicala din Germania recruteaza, fara interviu, pe baza de CV,fara a solicita certificat de conformitate, personal medical. Site-ul clinicii nu prezinta nici un fel de date referitoare la recrutare forte de munca. Angajatii ar lucra ca detasati in Olanda. Taxele salariale vor fi platite insa in Germania. Contractul de munca se semneaza la distanta si se trimite pe internet, dupa care se depune la fortele de munca germane. Un alt contract se semneaza la clinica angajatoare din Olanda. Angajatorul trimite chitanta pentru plata asigurarii medicale pe 3 luni pentru viitorul angajat, insa solicita de la potentialul angajat bani pentru inscrierea in Colegiul Medicilor, in jur de 600 euro pentru care va trimite ulterior o chitanta ca dovada. Plata sa se faca prin Western Union si nu in contul firmei/ nu direct la Colegiu. Povestea pare sa aiba multe semne de intrebare- de la legalitatea unui contract semnat la distanta si trimis scanat, angajarea fara interviu, lipsa posibilitatilor de a verifica veridicitatea actelor, chitantelor, etc si plata anticipata prin Western Union. Daca puteti aduce lumina in acest caz, astept parerile dvs. Este posibil sa fie real?
mikadt, utilizator
Sincer mi se pare o excrocherie ordinara nu va lasati dus de asa "oferte " pentru locuri de munca reale in domeniu medical folositi reteaua europeana de forta de munca eures in fiecare judet la fortele de munca se afla un reprezentant al acesteia.
Mult succes
De la angajatori trebuie sa primiti bani, nu sa le dati lor bani sa va angajeze. Angajator care cere bani pentru a va angaja=teapa. Birourile de plasare de munca si intermediarii au de la cine lua banii, nu-i iau de la angajati. Plus ca in general tot ce nu e cerut expres de dvs. (din initiativa personala de a plati ceva cuiva) si zice de Western Union e teapa. Orice e-mail primit aiurea/la gramada care zice de Western Union e teapa. Uneori spammerii au datele dvs. personale, nu va lasati inselat!
tgeorgescu, utilizator