Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incheiere CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incheiere CIM

Buna ziua,
Art. 17 din Codul Muncii "(1) Anterior încheierii sau modificării contractului individual de muncă, angajatorul are obligaţia de a informa persoana selectată în vederea angajării ori, după caz, salariatul, cu privire la clauzele esenţiale pe care intenţionează să le înscrie în contract sau să le modifice.
(2) Obligaţia de informare a persoanei selectate în vederea angajării sau a salariatului se consideră îndeplinită de către angajator la momentul semnării contractului individual de muncă sau a actului adiţional, după caz"

Intrebare: In cazul unui control ITM, pentru a se considera ca angajatul a fost informat cu privire la clauzele contractuale, este de ajuns simpla semnare a contractului/actului aditional sau mai este nevoie si de o Minuta de informare prealabila cu privire la aceste modificari?

Multumesc!
Strict formal ar mai fi necesar o minuta ca salariatul/viitorul salariat a fost informat in prealabil asupra clauzelor CIM (modificate sau clauze viitoare); dar, in practica, atata timp cat salariatul a semnat, se deduce ca a fost in prealabil informat aspra clauzelor respective si, de aceea, a si semnat CIM-ul/actul aditional respectiv!
Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz.