Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotãrâre judecãtoreascã definitivã ºi ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotãrâre judecãtoreascã definitivã ºi irevocabilã

Dacă au trecut cele 15 zile pentru formularea recursului , cănd pot ridica hotărârea definitivă şi irevocabilă de la tribunal?
In mod normal se asteapta in plus cateva zile , pentru eventualitatea recursurilor depuse prin posta/curier in termenul de 15 zile dar care ajung ulterior.

Daca nu exista acest caz imediat dupa implinirea termenului de depunere recurs.
Trebuie sa curga cele 15 zile de la comunicare ambelor parti. Mai bine treceti pe la instanta sa intrebati daca se poate face definitiva sentinta sau a fost declarat recurs.