Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta pensionare

Buna ziua. Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarele cazuri, cand pot iesi la pensie, cu toate variantele posibile. Va multumesc.
1. Persoana X - femeie, 30 sept. 1966, vechime 27 ani;
2. Persoana Y - femeie, 27 iulie 1960, vechime 35 ani;
3. Persoana Z - femeie, 19 nov. 1968, vechime 27 ani;
Niciuna nu are grupa de munca.
1-Limita de varsta la 62 de ani si 11 luni.
Pensie anticipata partiala la 57 de ani si 11 luni daca va indeplini conditia de stagiu de 34 de ani si 10 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Sau,cand va indeplini conditia de stagiu.
2-Limita de varsta la 61 de ani si 10 luni.
Pensie anticipata partiala la 56 de ani si 10 luni cu penalizare de 45%.
Pensie anticipata(fara penalizare)la 56 de ani si 10 luni daca va indeplini conditia de stagiu de 39 de ani si 10 l;uni,fara stagiul asimilat.
Sau atunci cand va indeplini conditia de stagiu.
3-Limita de varsta la 65 de ani.
3-Limita de varsta la 63 de ani.