Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Admitere Targu Ocna
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Admitere Targu Ocna

Buna ziua!in urma cu ceva timp m-am hotarat sa dau la targi ocna.intrebarea mea este daca pot da si sa fiu admis dat fiind faptul ca in trecut am avut o condnare de 4 ani cu suspendare sub supraveghere pe termen de reabilitare de 6 ani.a trecut aceea condamnare si am obtinut reabilitare judecatoreasca in instanta si cazierul imi este curat fara antecedente penale.mai exista aceasta condamnare in arhive si se poate sa ma afecteze si sa fiu respins din acest motiv?va multumesc
Târgu Ocna este localitatea. Unde anume vreţi să fiţi admis?
La scoala de agenti de penitenciare targu ocna...
Cred că trebuie să vă orientaţi în altă parte.
Pentru înscrierea la concurs candidaţii trebuie să îndeplinească, cumulativ , următoarele
condiţii :

a) să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
b) să cunoască limba română scris şi vorbit;
c) să fie absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat;
d) să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
e) să aibă vârsta de maximum 35 de ani împliniţi în anul concursului de admitere;
candidaţii îşi asumă, prin angajament, riscul de a nu putea beneficia de pensie la încetarea
raporturilor de serviciu pentru limită de vârstă, dacă nu vor îndeplini, în totalitate, condiţiile
pentru obţinerea pensiei;
f) să aibă înălţimea de minimum 1,70 m bărbaţii şi 1,65 m femeile;
g) să fie declaraţi "APT" din punct de vedere medical şi psihologic;
h) să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în
societate şi să accepte efectuarea de verificări asupra îndeplinirii condiţiilor şi criteriilor de
participare la concursul de admitere şi pentru şcolarizare, precum şi verificări asupra activităţii
şi comportamentului lor, cu suportarea consecinţelor legale care decurg din această activitate;
i) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ sau
de formare profesională şi să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media pe
fiecare an de studiu minimum 8,00;
j) să nu fi suferit condamnări (cu executarea/suspendarea executării pedepsei sau amendă penală), să nu se afle în curs de urmărire penală sau judecată pentru săvârşirea de infracţiuni;
k) să nu fi fost eliberaţi din motive imputabile sau destituiţi dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;
l) să nu fie ofiţer activ în cadrul instituţiilor publice de apărare, ordine publică şi siguranţă
naţională ale statului sau în rezervă, proveniţi din cadrul acestora;
m) să achite taxa de participare la concurs sau să facă dovada scutirii de plata acesteia,
în condiţiile stabilite în prezenta metodologie;
n) să accepte condiţiile de şcolarizare, precum şi interzicerea ori restrângerea exercitării
unor drepturi şi libertăţi cetăţeneşti prevăzute de Legea nr. 293/2004 privind Statutul
funcţionarilor publici cu statut special din Administraţia Naţională a Penitenciarelor, republicată, cu modificările ulterioare, în situaţia în care vor fi declaraţi "ADMIS" la concursul
de admitere.