Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire concediu maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire concediu maternitate

Buna ziua.Pt.prelungirea concediului de maternitate de la 2 la 3 ani,in afara de dosarul medical si ancheta sociala am nevoie si de acte de la angajator?Intreb pt ca am aflat ca angajatorul a suspendat activitatea firmei ,ori a inchis-o de tot.Nu stiu sigur pt.ca nu ne-am despartit in conditii amiabile eu obligand la plata concediului pre si post natal prin reclamatie la ITM.Acum sant in CCC,copilul are 1,7 ani si doresc sa prelungesc.Va multumesc.
1. Nu este vorba de concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) ci de concediul crestere copil (CCC).

2. - Daca ati facut rost de certificat de handicap pentru copil atunci faceti o cerere catre angajator prin care solicitati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru a prelungi si CCC pana la avrsta de 3 ani.
- Cu decizia de prelungire a suspendarii CIM si certificatul de handicap va prezentati la Primarie si completati cererea pentru prelungirea platii indemnizatiei pentru CCC pana la varsta de 3 ani.

3. - Daca angajatorul a suspendat activitatea firmei sau a inchis firma atunci trebuie sa emita decizia de concediere a dvs.
- Cu o copie dupa aceasta decizie si cu certificatul de handicap va prezentati la Primarie si completati cererea pentru prelungirea platii indemnizatiei pentru CCC pana la varsta de 3 ani.
Multumesc.Inca o intrebare va rog.Nu cunosc statutul actual al firmei suspendat sau incetat activitatea.Nu am primit nici o instiintare privind situatia contractului de munca.As putea obtine de la ITM un act privitor la acesta?Atat timp cat nu mai exista punct de lucru,sediu nu stiu cum sa mai dau de angajator.
Incercati si la ITM si la Oficiul Registrului Comertului din judetul unde a activat firma respectiva.
ITM-ul nu detine date despre adresa angajatorului dvs , decat cu care s-a inregistrat la aceasta institutie.
Printr-o cerere scrisa puteti solicita ITM-ului sa va comunice care este situatia actuala a c.i.m. incheiat cu acel angajator. In functie de aceste informatii sunt posibile mai multe situatii.