Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA norma de venit - depasire plafon TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA norma de venit - depasire plafon TVA

Datele problemei:
- sunt PFA pe norma de venit inscris in ROI deci implicit inregistrat in scopuri de TVA pentru servicii intracomunitare
- prestez servicii exclusiv pentru o firma din UE folosind CF-ul cu RO... iar sumele din facturi sunt fara TVA
- depun lunar D390
- voi depasi plafonul de scutire TVA 65.000 EUR / 220.000 lei peste 2 luni

Nu imi este deloc clar care sunt obligatiile mele si cum se va schimba contabilitatea extrem de simpla de pana acum.
Evident scopul meu este sa nu fiu nevoit sa platesc alte taxe in afara de trio-ul impozit+CAS+CASS.

Multumesc.
ic-pfa, utilizator
Buna ziua!
Din momentul in care depasiti cifra de 65.000 euro, depuneti la anaf o cerere. Aceasta se depune in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care a atins sau a depasit acest plafon.-art.153 alin.1 pct.b din CF.
Apoi veti tine evindenta facturilor in jurnalele de cumparari si de vanzari. In functie de sumele din aceste registre veti plati sau recupera tva-ul.
Buna Ziua,

Exact in acelasi caz sunt si eu. Tinand cont de noua legislatie pe 2015, de faptul ca emit facturi fara TVA, dupa ce declar ca am trecut de 220.000 lei la ANAF, ce impuneri mai primesc de platit? Ca de recuperat sau platit TVA inteleg ca nu am de ce, pentru ca eu facturez fara TVA.

Multumesc pentru raspuns!
pentru asta_pfa
Buna ziua!
Dupa ce treceti pragul de 65.000 euro veti factura cu tva. Intocmiti jurnalele de vanzari si cumparari si declarati plata sau recuperarea tva-ului.
"Ideea" pragului:CA<65.000euro-factura fara tva, CA>65.000euro-factura cu tva.
Buna ziua,
Sunt si eu in aceeasi situatie. Cum facturam cu tva din moment ce pentru tranzactiile intracomunitare nu se percepe tva? Inteleg ca din momentul in care voi incepe sa colaborez cu firme din Romania, atunci cu siguranta voi factura cu TVA. Pentru intracomunitar nu inteleg..

Multumesc.