Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru de casa ii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru de casa ii

la o i. i. se tine si registru de casa sau numai reigistru jurnal de incasari-plati ?
Se tine si registru de casa obligatoriu
Puteti citi ordinul nr. 1040 din 8 iulie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea evidentei contabile în partidă simplă.
Nu trebuie tinut registru de casa, titularul I.I. putand sa se foloseasca de veniturile obtinute in orice moment, fara a da socoteala cuiva, cum e un cazul unei S.C. unde banii existenti in casa nu pot fi insusiti de asociati decat dupa aprobarea bilantului contabil, repartizarea profitului pe dividende si plata impozitului de 16% si, daca e cazul, a C.A.S.S. de 5,5%.